Karl Larsen (f. København 1897, d. Holte 1977)
Nature morte med bog. Sign. Karl Larsen 1916 samt KL. Olie på compoboard. 27×31.
Litteratur: Jan Zibrandtsen: “Karl Larsen” side 35, omtalt side 10. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, 1916 (Karl Larsens debut). Udstillet: Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1919. Udstillet: “Vor tids kunst i privateje”, Charlottenborg, København, 1953. Udstillet: “De Fire”, Nivaagaard, 1996. Proveniens: Grosserer Chr. Tetzen-Lund. Proveniens: Direktør Ludvig Elsass. Antagelig erhvervet på Tetzen-Lunds dødsboauktion hos Winkel og Magnussen, København, 1936, kat. nr. 41. Proveniens: Sagførernes Auktioner, auktion 4203, København, 1989, kat. nr. 222.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019