2411/​523

Johanne Valeur Kyhn (f. Bruun) (f. Nykøbing F. 1886, d. København)

Opstilling med røde pelargonier, sommeren 1909. Sign. med datering på blændrammen. Olie på lærred. 70×55.

Johanne Valeur Kyhn bliver uddannet hos Marie Lupau og Emilie Mundt fra 1902–03. Hun arbejder i en årrække på Den Kgl. Poreclænsfabriks kunstafdelingen og foretager samtidig en del udenlandsrejser. I 1910 bliver hun gift med maleren Knud Kyhn, men ægteskabet opløses i 1922.

Ungdomsarbejdet med underglasurmaleriet på Den kgl. Porcelainsfabrik præger Valeur Kyhns tidlige billeder, men under indflydelse fra Knud Kyhn viser der sig en kraftigere udtryksform og tydeligere stilbestræbelser i en dekorativ retning. Hun opgiver dog ikke det naturalistiske grundsyn, men maler blomster, opstillinger og landskaber i en bred og summarisk gengivelse.

Valeur Kyhn udstiller gentagende gange på Kunstnernes Efterårsudstilling, Charlottenborg - samt Kvindlige Kunstneres retrospektive udstilling i 1920.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Tre små reparationer på bagsiden.

Moderne kunst og design, 12. marts 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

31 bud

4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK
1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK