Johanne Valeur Kyhn (f. Bruun) (f. Nykøbing F. 1886, d. København)
Opstilling med røde pelargonier, sommeren 1909. Sign. med datering på blændrammen. Olie på lærred. 70×55.
Johanne Valeur Kyhn bliver uddannet hos Marie Lupau og Emilie Mundt fra 1902–03. Hun arbejder i en årrække på Den Kgl. Poreclænsfabriks kunstafdelingen og foretager samtidig en del udenlandsrejser. I 1910 bliver hun gift med maleren Knud Kyhn, men ægteskabet opløses i 1922.
Ungdomsarbejdet med underglasurmaleriet på Den kgl. Porcelainsfabrik præger Valeur Kyhns tidlige billeder, men under indflydelse fra Knud Kyhn viser der sig en kraftigere udtryksform og tydeligere stilbestræbelser i en dekorativ retning. Hun opgiver dog ikke det naturalistiske grundsyn, men maler blomster, opstillinger og landskaber i en bred og summarisk gengivelse.
Valeur Kyhn udstiller gentagende gange på Kunstnernes Efterårsudstilling, Charlottenborg - samt Kvindlige Kunstneres retrospektive udstilling i 1920.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Tre små reparationer på bagsiden.
Moderne kunst og design, 12. marts 2024
31 bud