Peter Olsen-Ventegodt (f. Ventegodt, København 1863, d. København 1937)
Tre skystudier i solopgang og aftenrøde. Ét sign. P. O. V. 1894, to usignerede. Olie på malepap. 21×43,5 til 27,5×45,5. (3).
Enkelte afskalninger, retoucheringer og krakeleringer. Tegnestifthuller. Behov for rens.
Ældre malerier og møbler, 14. maj 2018
52 bud