921/​47

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af apoteker i Vestindien, senere garnisionskirurg, universitetskasserer J.T.L. Otto (1766–1827) og hustru Albertine Vilhelmine Frederikke Otto f. Conradi (1772–1844). Han i sort tilknappet frakke, sort vest, fadermordere og hvidt halsbind. Mørkegrå baggrund. Hun med broget turban, rødt og grønt på hvid bund. I øret en tynd guldring, hvori hænger en klar blå sten. Udringet sort kjole, sort bælte med guldspænde, hvid dobbelt krave og guldkæde om halsen. Mørkegrå baggrund. Begge sign. C.A. Jensen 1827. Olie på lærred. Hver 64×51. (2). Samtidige rammer.

Sigurd Schultz' fortegnelse over C.A. Jensens malerier, 1932, nr. 151 og 152. Afb. s. 218 og omtalt s. 228: “Først bør nævnes portrætterne af et sympatisk ældre ægtepar, garnisionskirurg Otto, tidligere apoteker i Vestindien, og hans kone, han er en lun gammel herre, hun en statelig dame med broget turban på hovedet. En næsten dramatisk bredde udmærker dameportrættet. Det er holdt i en klar sølvtone, karnationen ligger meget højt, kold, gråt skinnende i de få, særdeles lette skygger, varmere i lyset - et træk, der er karakterisk for adskillige af Jensens forsøg på at stryge det mere gammeldags maleriske syn af sig, men som han stedse opgav igen”. Om apotekerens portræt nævner Schultz desuden lidt senere:“ Det besidder den kostelige naturlighed og den balance mellem karakteristik og malerisk holdning, som Jensen har, når han er bedst”.

Proveniens: Varemægler Ernst Meyer, København (1932).

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK