Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
“Blåkant”. Service af fajance, dekoreret med transparent glasur og delvist med blå kantglasering. Udført og stemplet hos hhv. Aluminia og Royal Copenhagen. (96)
Bestående af: 20 middagstallerkner nr. 3069, diam. 24., 7 dybe tallerkner nr. 3072, diam. 21., 12 frokosttallerkner nr. 621, diam. 21., 16 kage/sidetallerkner nr. 3066, diam. 17. 7 tekopper med 8 underkopper nr. 3074., 19 kaffekopper med 22 underkopper nr. 3042., 3 serveringsskåle nr. 3092, diam. 21., 1 serveringsskål nr. 3093, diam. 14., 1 saucekande med låg samt underskål nr. 3085., 2 salt- og pebersæt, 4 æggebægre nr. 3050., 1 flødekande nr. 3062., 1 lågterrin nr. 174. H. 11,5. Diam. 20,5., 1 firesidet serveringsfad nr. 3048, B. 24,5, L. 24,5., 1 cirkulært serveringsfad nr. 3047, diam. 32,5.
Brugsslitage herunder flere dele med metalliske overfladeridser fra bestik - dette er mest udtalt på middags- og frokosttallerkner. Få dele med mindre afslag herunder bl.a. konstateret på: ca. 3 middagstallerkner, 1 kage/sidetallerken og 1 kaffeunderkop. Omtrent halvdelen af delene er hhv. 2., 3. og 4. sortering.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
31 bud