2442/7143
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 204”. Sæt på fem armstole af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1972. Udført og mærket hos PP Møbler. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Skrift i tusch under sæde. Uorginale skruer i sæde. Nogle manglende skruer. Skind med mindre pletter.
Glostrup
Vurdering