2408/875
Wilhelm Wagenfeld (f. Bremen 1900, d. Stuttgart 1990)
Carl Jacob Jucker (f. 1902, d. 1997)
Et par bordlamper af glas og forkromet metal med skærme af opalglas. Udført og mærket hos Imago DP, Italy. 1960'erne. H. 46,5. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Begge med afslag/revne i glas ved foden. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. februar 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud