2250/​262

Miniature lågpokal af sølv, stamme i form af kvinde, cuppa drevet med dråbeformede bukler, lågknop i form af af blomst. Fodstykke stemplet med lødighed 13 samt bymærke “N”. Cuppa kant stemplet med fransk import stempel efter 1893. Antagelig Tyskland 19. årh. Vægt 91 g. H. 15,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022

Vur­dering

2.400 DKK

Hammerslag