N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)
Fiskere ved deres både på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1915. Olie på lærred. 31×50.
Andre marinemotiver
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 633, 1997 nr. 61.
Retoucheringer. Minimale krakeleringer. Lærred bør strammes let op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021