2119/​127

N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)

Fiskere ved deres både på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1915. Olie på lærred. 31×50.

Andre marinemotiver

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 633, 1997 nr. 61.

Retoucheringer. Minimale krakeleringer. Lærred bør strammes let op. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK