2143/​275

Tre kinesiske snusflasker af henholdsvis udskåret ametyst i form af en gourdfrugt med bladværk H. 8 cm, agat, udskåret med maskaroner H. 6 cm samt snusflaske af udskåret cinnabar lak H. 7 cm, sen Qing ca. 1900. (3)

Thre Chinese late Qing c. 1900 Ametyst flaske fremstår med afslag samt mangler låg. Cinnabar lak flaske fremstår med afslag på skulder.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK