Rudolf Bissen (f. København 1846, d. Randbøldal ved Vejle 1911)
Landskab fra Italien. Sign. R. Bissen 74. Olie på lærred. 86×132.
Bissen var i Italien i 1874–1875.
Udstillet: I 1875 på Charlottenborg udstillede Bissen to landskaber fra Italien: Nr. 15: “Kysten fra Nettuno” og Nr. 16: “Fra Terracina”.
Malerier og tegninger, 30. november 2021