1948/8512
Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“Moder med barn”. Opus 28. 1914. Sign. Peter Ilsted, 75/36. Mezzotinte i farver. Bladstørrelse 56,5×51. Uindrammet.
Mindre pletter. Enkelte små ridser. Papiret er gulnet.
Grafikeren Peter Ilsted, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag