2008/817
Harald Quistgaard (f. Løgismose, Fyn 1887, d. 1979)
Isspand af massiv stavlimet teak. Med indsats af sort akryl. Model 810. Stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. H. 39.
Mindre afslag på top. Vandskjolder med bleget fodrand. Patina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag