2110/299
Tysk hjullåsriffel omkring 1600 med typisk skæfte indlagt med graverede benplader, kolbe med kolbekasse, lås med dækkel af messing og fjederpåvirket beskyttelsesplade for batteriet, ca. 92,5 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 16,5 mm. rifler med 8 riffelgange og mærket to gange CP over bue ved krudkammeret samt dateret 1605. (1)
Benplade ved venstre side af svansskruebladet mangler, kolben revnet på undersiden foran aftrækkerbøjlen.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud