1409/771
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
Tre bergere af lamineret bøg. Ryg med flet. Sæde med rødt patineret skind. Model 7701. Tegnet i 1983. Samt rundt bord af bøgetræ. Model 7509. Udført hos Botium. H. 53,5. Diam 100. (4)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Bordet er gået op i samlingerne. Et enkelt brændmærke på toppen af bordet.
Moderne kunst og design, 25. februar 2014
Vurdering
Hammerslag