2131/848
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Sofabord af teak. Top ilagt sort skai. Udført hos Fritz Hansen. H. 49. L. 80. B. 51.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skai med pletter, smuds og rifter/afslag.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud