919/​22

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Landsbygade. Slagteren sælger kød.” Sign. L.A. Ring 1899. Olie på lærred. 112×146. AFVENT!

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, 1910, nr. 404.

Udstillet: Charlottenborg 1899, nr. 342.

Proveniens: Grosserer P. C. Hansen (1910). Fabrikant Volmer Lind, Ikast (Kunst i Privateje, 1945).

Litteratur: Peter Hertz, “L. A. Ring 1854–1933”, 1934 omtalt s. 332 og afb. s. 323.

“Kunst i Privateje”, 1945, bd. III, omtalt og afb. s. 363. Her skriver Herman Madsen om Volmer Linds samling: “Det er den anselige repræsentation for L. A. Ring, som danner tyngdepunktet i fabrikant Volmer Linds samling. Her er gode billeder fra St. Jørgens Bjerg, forårslys over de gamle hældende huse. Men hovedværket er den store fremstilling fra 1899, ”Landsbygade i Vinderød, slagteren sælger kød“. De fire år, L. A. Ring tilbragte i Frederiksværk, var en malerisk frugtbar tid. Han var kommet til en nyt milieu og så med friske øjne på den nye natur og de nye mennesker, som omgav ham. Under opholdet i Frederiksværk fik hans farve mere lys og sødme. Han søgte ofte ud til den lille landsby Vinderød, som ejede netop de landskabelige elementer, de gamle huse og de gamle træer, han så gerne skildrede. Peter Hertz fortæller i sin bog om L. A. Ring, at de landskabelige omgivelser i det her gengivne billede er malet på stedet, medens slagteren og hans køretøj er indføjet efter en skitse, han havde udført ved slagterens hjem ved Arresøen. Den midle gråvejrstone er glimrende anslået, og der er kælet for de mange enkeltheder. Det er et billede, der viser, med hvilken styrke Ring kunne aflokke hverdagen sin maleriske styrke og give det kunstnerisk beåndet form. Dette værk er et ypperligt midtpunkt i fabrikant Volmer Linds Ring-samling.” (s. 363).

Ring flyttede i 1898 til Frederiksværk i Nordsjælland og herfra malede han i de følgende år flere meget vigtige værker fra det omkringliggende landskab ved Roskilde Fjord, Arresø og fra de nærliggende landsbyer som her i nærværende værk fra landsbyen Vinderød.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag