2014/716
Kerstin Hörlin-Holmquist (f. Arvika 1925, d. Ängelholm 1997)
“Paradiset”. Fritstående tre pers. sofa med ben af bøg. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med rødlig rosa stof. Formgivet 1958 som en del af “Triva-serien”. Udført hos NK (Nordiska Kompaniet), Sverige. H. 84. L. 182. D. 84.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser, mærker og hak. Stof med smule slitage.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag