Foto endnu ikke klar
883/​1156

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Fokin og Fokina” (Danser og Danserinde), 1918. Sign. monogram; sign. på bagsiden. Olie på træplade. 150×115

Litteratur: Arist Pander: ”Harald Giersing - Mindeudstilling”, Samleren, januar 1928, s. 3. Litteratur: Leo Swane: “Harald Giersing - Vor Tids Kunst 1”, København 1931, omtalt s. 17. Litteratur: Jan Zibrandtsen: “Moderne Dansk Maleri”, København 1948, omtalt. Litteratur: V. Winkel & Magnussen (red.): "Kunst i Privat Eje - Bind II, København, 1945, gengivet og omtalt s. 371. Litteratur: Herman Madsen: “200 danske malere og deres værker”, vol. 2, København 1946, geng. s. 214. Litteratur: “Aarstiderne”, 9. årg. nr. 2, december 1951, gengivet. Litteratur: Jan Zibrandtsen: “Moderne Dansk Maleri”, København 1967, s. 138 og 140. Litteratur: Lennart Gottlieb: “Portrætter og figurbilleder af Harald Giersing”, Statens Museum for Kunst, København 1981, s. 33, geng. s. 33. Litteratur: Hanne Abildgaard, ”Ny dansk Kunsthistorie”, Bind 6, København 1994, s. 113, geng. s. 113. Litteratur: Lennart Gottlieb: “Giersing. Maler - Kritiker - Menneske”, København, 1995, gengivet s. 207. Litteratur: Karen Vedel: “The Performance of Pictorialist Dance Photography”, Nordic Theatre Studies 1, 2017, s. 155. Litteratur: Torben Jelsbak: “Expressionism in Denmark”, The Routledge Companion to Expressionism in a Transnational Context, London 2018, s. 195, geng. s. 195. Udstillet: ”Skulptur Johannes Bjerg, Maleri Harald Giersing, Musik Carl Nielsen”, Den frie Udstilling, januar 1919, kat. 1. Udstillet Grønningen, oktober 1919 (Aarhus), kat.1. Udstillet: “Nyare Dansk Konst”, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, november-december 1919, kat. 688. Udstillet: Harald Giersing, Auktion 11. oktober 1921, Den frie Udstilling, København, nr. 61. Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, 1927, kat. 245. Udstillet: “Rundskue. Journalistforbundets retrospektive udstilling af moderne dansk malerkunst 1910–1936”, Charlottenborg, København, august-september 1936. Udstillet: “Dansk Kunststævne”, Fyens Forum, Odense, september-oktober 1936, kat. 144. Udstilet: Biennalen, Venedig, Italien 1948. Udstillet: Trefoldigheden, København, 1950. Udstillet: De Danske Kunstforeninger udenfor København, Vandreudstilling 1951. Udstillet: “Anna og Kresten Krestensens samling af nutidig dansk kunst”, Charlottenborg, København, 1952, kat. nr. 27, geng. s. 11. Udstillet: “Harald Giersing (1881–1927)”, Stockholm og København, november-december 1958, kat. nr. 63. Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, Norge, 1963, kat. nr. 44. Udstillet: “Harald Giersing. Maleri - Ord - Musik”, Statens Museum for Kunst, København, 1995–1996 og Aarhus Kunstmuseum, 1996, kat. nr. 79. Proveniens: Arkitekt Harald Hauberg (Kunstnerens svoger), København. Proveniens: Anna og Kresten Krestensen, Gentofte. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet direkte fra ovenstående.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2018

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

3.100.000 DKK