1437/​152

Danske malere, 19.-20. årh.

En samling af 30 dyretegninger af bl. a. aber, isbjørne, tigre m.m. samt tre papirklip. Flere sign. Forskellige teknikker på papir. Bladstørrelse fra 9×4 til 21×28. U.r. (30).

Proveniens: Dansk privatsamling af tegninger.

Tegningerne kan være gulnede, have små rifter, folder, tegnestiftshuller og/eller små misfarvninger m.m.

Ældre malerier og møbler, 8. september 2014

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK