C. A. Schleisner (f. Lyngby 1810, d. København 1882)
“Kortspillende Søfolk”. Sign. C. Schleisner 1858. Olie på lærred monteret på plade. 53×45.
Udstillet: Charlottenborg 1859, nr. 153. Proveniens: Tidl. i Manufakturhandler Flensburg og Prokurator Koppels samlinger. Bruun Rasmussen auktion 9, 1949 nr. 140, afbildet s. 69.
Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Krakeleringer af varierende størrelse. Minimale afskalninger langs kanter. Minimal ridse med afskalning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021