2048/725
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Et sæt på seks stole af bøg, udspændt i sæder med flettet søgræs. Udført og delvist mærket hos Karl Andersson & Söner, Sverige. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud