2115/923
Hvilestol med stel af forkromet stål, betrukket med brunligt ruskind. Udført hos A. Leidersdorff, sen.
Præsenteret på det 54. Købestævne i Fredericia 1964. Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 30–31.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds. Ene ben defekt/skævt.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag