903/​179

Nordtysk Altona barok chatol med overskab, parquetteri af nøddetræ med udskæringer af forgyldt træ, buet top med udskåret ornament over et par buede ligeknækkede, bag hvilke hylder, skrå skriveplade med interiør, underdel med buede skuffer, forgyldt base rigt udskåret med ornamenter. Schleswig-Holsten, 18. årh.s midte. H. 256. B. 115. D. 60.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK