2140/23
Russisk ikon med fremstilling af det sørgende Mary der holder sin døde søn/Jesus Kristus i armene. Tempera på træpanel. 19. årh. begyndelse. 36×31,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret. Sandsynligvis overført til anden træpanel.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud