Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Ove Frits Rasmussen (f. Middelfart 1911, d. Båtabacken 1973)
Trompetformet vase med kanneleret korpus af diskometal. Stemplet monogram Just A. 2318, Danmark. H. 18. Samt figur af patineret metal i form af en nøgen kvinde siddende på en sten. Sign. monogram. H. 14. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Vase med kraftig slitage i patinering.