2220/8
Frisisk barok pralhals af egetræ, overdel med hylde, front med to fyldningslåger bag hvilke hylder, dekoreret med stjerneformet intarsia, rigt udskåret med profilerede kanter, beslag af messing, ejerindskription FALCKE MARGRETE og LEHMANS VON WS. 18. årh. H. 190. B. 179. D. 56.
Reparationer på plade. Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Nøgle medfølger, dog lettere beskadiget.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022
Vurdering
Hammerslag