Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)
“Gorm”. Relief af patineret jern opsat på delvist bemalet plade. Sign. på bagsiden Rob. Jacobsen Montfermeil 1957. 98×59×17
Proveniens: Svensk privatsamling. Erhvervet direkte fra en fransk kunsthistoriker og samler, Paris. Signeret fotografi medfølger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019