2045/​270

Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel

Portræt af maleren Niels Simonsen. Usigneret. Betegnet Niels Simonsen samt på det underliggende papir maleren Lundbye. Gallusblæk på papir monteret på papir. Bladstørrelse 14×11,5.

Nærværende tegninger er relateret til et litografi med samme motiv trykt hos Emil Bærentzen. Et eksemplar på Statens Museum for Kunst inv. nr. KKS12732.

Gulnet og med flere pletter. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag