Dansk guldaldermaler, 19. årh.s første halvdel
Portræt af maleren Niels Simonsen. Usigneret. Betegnet Niels Simonsen samt på det underliggende papir maleren Lundbye. Gallusblæk på papir monteret på papir. Bladstørrelse 14×11,5.
Nærværende tegninger er relateret til et litografi med samme motiv trykt hos Emil Bærentzen. Et eksemplar på Statens Museum for Kunst inv. nr. KKS12732.
Gulnet og med flere pletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020