159/​48

Olafur Eliasson (f. København 1967)

“Thinking Tool”, 2010. Spejl og solbriller. (2 halvdele i komplementær farver. AP 1/2 fra et oplag på 12 + 2 APs. AP = artist proof. 27×27×15.

Signeret certifikat medfølger.

Det fulde beløb fra auktionen går ubeskåret til skoleprojekter i Etiopen ved http://www.ewiketlehibret.dk[Viden for Alle], og Bruun Rasmussen Kunstauktioner beregner ikke salær i forbindelse med salget.

Værket er ikke vurderet af Bruun Rasmussen. Galleriprisen for et lignende værk er 10.000 kr.

Viden for alle, 2. april 2011

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

34 bud

(Autobud) 10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
2 DKK