Olafur Eliasson (f. København 1967)
“Thinking Tool”, 2010. Spejl og solbriller. (2 halvdele i komplementær farver. AP 1/2 fra et oplag på 12 + 2 APs. AP = artist proof. 27×27×15.
Signeret certifikat medfølger.
Det fulde beløb fra auktionen går ubeskåret til skoleprojekter i Etiopen ved http://www.ewiketlehibret.dk[Viden for Alle], og Bruun Rasmussen Kunstauktioner beregner ikke salær i forbindelse med salget.
Værket er ikke vurderet af Bruun Rasmussen. Galleriprisen for et lignende værk er 10.000 kr.
Viden for alle, 2. april 2011
34 bud