1734/​615

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Ari”. Lænestol med stel af forkromet stål. Sæde, ryg samt nakkepude betrukket med patineret brunt skind. Formgivet 1966. Udført hos Norell, Sverige.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser og mærker. Nye læderstropper i sæde og ryg.

Moderne kunst og design, 22. august 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK