2417/​711

Karin Nathorst Westfelt (f. Svärdsjö Sogn, Sverige 1921, d. Aarhus 2013)

Bjerglandskab. Sign. KNW 47. Olie på lærred. 58×45.

Den svensk-danske kunstner Karin Nathorst Westfelt uddanner sig først på Konstfackskolan i Stockholm 1938–1942, siden kunstakademierne i Stockholm 1942–1948 og København 1946–1950. Naturoplevelser, især fra rejser i Norge, Sverige og Island, er hendes primære inspirationskilde til de ofte dramatisk og koloristisk skildring af naturfænomener i et abstrakt formsprog - i kunstnerisk slægtskab med Else Alfeldt.

Hun udfører flere større udsmykningsopgaver, og modtager Eckersbergs Medalje i 1981.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Mindre afskalninger, primært i hjørner. Minimale krakeleringer samt overfladiske ridser.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK