872/​39

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Skøjteløbere på Peblingesøen i København. Ca. 1890. Sign. Poul Fischer. Olie på lærred. 37×45.

Fischer hed oprindelig 'Poul' til fornavn, men efter sin første rejse til Paris i 1891 ændrede han det til det mere fransk-klingende 'Paul'.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 350, 1976 nr. 63, afbildet s. 13.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK