Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Skøjteløbere på Peblingesøen i København. Ca. 1890. Sign. Poul Fischer. Olie på lærred. 37×45.
Fischer hed oprindelig 'Poul' til fornavn, men efter sin første rejse til Paris i 1891 ændrede han det til det mere fransk-klingende 'Paul'.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 350, 1976 nr. 63, afbildet s. 13.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017