2008/520
Alev Ebüzziya Siesbye (f. Istanbul 1938)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med turkisblå glasur. Øverste kant dekoreret med gråblå glasur. Sign. alev '87. Unik. H. 9. Diam. 16,4.
Nogle mindre kanthak. Enkelte mindre overfladiske ridser. Hårrevne.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag