905/​45

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Sommerdag med børn på Skagen Strand. Sign. L. T. 02. Olie på lærred. 32×46.

I 1901 købte ægteparret Tuxen Madam Bendsens Gård i Skagen for at benytte den som sommerbolig. Det bliver starten på Tuxens karriere som Skagensmaler, hvor det især bliver de vitalistiske og solbeskinnede strandpartier, som på dette tidspunkt kommer til at dominere hans produktion. I nærværende maleri må han have været gået ned på stranden for at male med alle de små sandkorn, der har sat sig i overfladen. Mon det er en af døtrene, der har sat sig i sandet?

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK