1637/987
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Unika cabaretfad af massiv teak med glasindsats. Stemplet Dansk Designs, Denmark, IHQ. Udført som prototype hos Nissen, Langaa. Diam. 32.
Erhvervet af nuværende ejer fra tidligere medarbejder hos Nissen, Langaa.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 13. september 2016
Vurdering
Hammerslag