1637/​987

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Unika cabaretfad af massiv teak med glasindsats. Stemplet Dansk Designs, Denmark, IHQ. Udført som prototype hos Nissen, Langaa. Diam. 32.

Erhvervet af nuværende ejer fra tidligere medarbejder hos Nissen, Langaa.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 13. september 2016

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK