Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Champagne”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos O. V. Mogensen. Vægt eksklusive dele med stål 4183 g. (128)
Bestående af: 12 middagsknive, 13 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 frokostknive, 11 frokostgafler, 12 dessertskeer, 12 smørknive, 12 kagegafler, 6 store teskeer, 8 teskeer heraf én en smule større, 11 kaffeskeer, 2 sauceskeer, 1 serveringsske L. 22,6., 1 serveringsske L. 21., 1 lille serveringsspade, 1 lille salatsæt med stål, 1 steggaffel.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte dele med omfattende slitage. Nogle knive med mellemrum mellem skaft og blad.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
17 bud