Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Frederikke Eleonora Cathrine Rørbye født de Stockfleth (1773–1851) med slangekrøller og kyse. Sign. M. Rørbye 1848. 31×23. Damborg hjørnebobinetramme med etiket.
Thorvaldsens Museums fortegnelse over Matinus Rørbyes malerier nr. 259.Proveniens: Martinus Rørbyes efterkommere.Frederikke Eleonora Cathrine Rørbye var Martinus Rørbyes mor.
Not relined. Overall in a good and original condition except from some smaller retouches in the background. Original frame.
Malerier, 10. juni 2004