1626/​877

Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet (f. 1913, d. 2004)

Justérbar bordlampe med fod og arm af sortlakeret jern, kegleformet skærm af sort- og hvidlakeret aluminium, vippebeslag af messing, fatning af bakelit samt original afbryder. H. 31–38.

Sælges på vegne af Danmarks Radio og opkøberne fra Guld i Købstæderne til fordel for Tikken Genbrug i Rødding. Hammerslag og salær går ubeskåret til velgørende formål.

Almindelig brugsslitage, rustpletter og mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 28. juni 2016

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK