Ubekendte keramikere
Seks dele ler- og stentøj. Bestående af en krukke med to hanke, en kinesisk tedåse med trælåg, en flaskeformet vase, et lille kar med metalbase, vase med fire hanke samt en miniature tekande. Delvis glaseret i hhv. brunt, gråt og blåt. H. 3,7–24,5. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Miniature tekande mangler låg. Stor krukke med nogle afslag langs kant. Tedåse med en større reparation på øverste kant. Gråglaseret vase med små hanke med nogle hårrevner.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
16 bud