Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Gult landskab med rødt hus”. Betegnet på blændrammen Carl-Henning Pedersen 1951. På bagsiden komposition med figurer. Olie på lærred. 98×120.
Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1952. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier og skulpturer, 8. juni 2021