2203/​530

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret messing mrk. “Pat. Appl.” Senere skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, ca. 1929. H. 52.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skærme med enkelte minimale kanthak. Indvendigt låg til vinkeljustering af overskærm mangler skrue samt med senere lodning. Samling ved ene ben/låg med senere skrue. Testet og fungerer, Bruun Rasmussen garanterer dog ej for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK

40.000 DKK