2140/​540

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Et par safaristole med stel af ask. Sæde, ryg og hynde med lyst kanvas. Armlæn og stropper af kernelæder. Model 4700. Designet 1933. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Professionelt istandsat med ny kanvas og læder.

Moderne kunst og design, 5. oktober 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK
8.500 DKK