Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Hjertestol”. Et sæt på seks trebenede stole med stel af eg og hjerteformet sæde af lamineret teak. Model FH 4103. Tegnet 1952. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. (6)
Købt af nuværende ejer hos møbelhandler Niels Nielsen, Esbjerg i 1956.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 58–59.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbelkunst”, 2007, s. 165.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 323.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 118.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Stel med senere bejdse. Let løse samlinger. En stol med afslag øverst på kopstykke.
Moderne kunst og design, 22. november 2016
19 bud