1647/​595

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Hjertestol”. Et sæt på seks trebenede stole med stel af eg og hjerteformet sæde af lamineret teak. Model FH 4103. Tegnet 1952. Udført og stemplet hos Fritz Hansen. (6)

Købt af nuværende ejer hos møbelhandler Niels Nielsen, Esbjerg i 1956.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 58–59.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbelkunst”, 2007, s. 165.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 323.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 118.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Stel med senere bejdse. Let løse samlinger. En stol med afslag øverst på kopstykke.

Moderne kunst og design, 22. november 2016

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

19 bud

27.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK