2109/348
Et par armstole af delvist lakeret og forgyldt nøddetræ, stående på let svungne ben, prydet med skæringer i form af rocailler, kæmninger og bladværk. Rokokoform. 19. årh. (2)
Ridser og mærker. Brugsslitage. Afskalninger. Finérskader. Revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag