2109/​348

Et par armstole af delvist lakeret og forgyldt nøddetræ, stående på let svungne ben, prydet med skæringer i form af rocailler, kæmninger og bladværk. Rokokoform. 19. årh. (2)

Ridser og mærker. Brugsslitage. Afskalninger. Finérskader. Revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK