Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Charlottenborg”. Kurvestol af formbøjet bambus. Sæde betrukket med blomstret stof. Model AJ 237. Formgivet 1936–1937. Udført hos E.V.A. Nissen & Co.
Model præsenteret på Charlottenborgs Forårsudstilling 1937.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1937. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998 s. 267.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, defekter samt revner. Stof med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
11 bud