2139/​799

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Charlottenborg”. Kurvestol af formbøjet bambus. Sæde betrukket med blomstret stof. Model AJ 237. Formgivet 1936–1937. Udført hos E.V.A. Nissen & Co.

Model præsenteret på Charlottenborgs Forårsudstilling 1937.

Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1937. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, 1998 s. 267.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker, defekter samt revner. Stof med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 28. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

11 bud

7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK