917/​241

Corneille (f. Liège 1922, d. Auvers-sur-Oise 2010)

Figurkomposition, Bou-Saada. Porte du désert, Algeriet 1949–1951. Sign. Corneille 51; sign. på bagsiden Corneille 49. Olie på lærred. 80×90.

Udstillet: Høstudstillingen, København, 1949, kat. nr. 183. Proveniens: Nuværende ejers moster var Gerda Bønnelyche. Hun var selv kunstner og gift med Thorkild Hansen, som var stifter og ejer af Galleri Tokanten i København. Her kom mange kunstnere heriblandt Corneille. Corneille var venner med Gerda, og ofte boede han hos Gerda og Thorkild, hvor han nød godt af Gerdas store gæstfrihed. Som tak forærede han hende dette værk. Gerda skyldte nuværende ejers far penge, og da hun ikke kunne betale, blev værket, i sidste halvdel af 1950erne, betaling for hendes gæld.

I lighed med Asger Jorn er Corneille i slutningen af 1940'erne kraftigt inspireret af sit møde med Nordafrika. Bou-Saada, Porte du désert, er et af Algeriets vigtigste kulturelle arnesteder, hvor tidlige civilisationer blev grundlagt. Det liv, der udspiller sig i værket, udfordrer da også vores indgroede opfattelse af ørkenen som et goldt og ufrugtbart sted. I Corneilles fortolkning befinder vi os derimod i en fertil oase, hvor det uventede sker og nye muligheder opstår.

CoBrA, 5. december 2023

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK